Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Otthoni szerelési tippek minden más témában...

Moderators: SONI, Pudva, Bogyo28

User avatar
Bogyo28
Überführer
Posts: 5459
Joined: Sat Dec 04, 2004 9:11 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest-Budakalász
Contact:

Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Bogyo28 »

Az alap ötlet nem saját, Nusi osztotta meg velem a tudást, és gondoltam továbbadom:

Szoval ha alu dolgokat (szivosor, karbi stb) akarunk lepucolni, van rá egy igen könnyen beszerezhető, olcsó és jó cucc:

a rózsaszin domestos

a hozzávalók: domestos, kis kefe (pl fogkefe), gumikesztü (mert igen agresszív a cucc) és nem árt a szabadban csinálni:
DSCF4934_resize.JPG
DSCF4935_resize.JPG
a próbadarab előtte:
DSCF4933_resize.JPG
és utánna:
DSCF4936_resize.JPG
DSCF4937_resize.JPG
DSCF4938_resize.JPG
a szer elég gyorsan dolgozik, és tényleg jól megtapad, nem folyik le a tisztítandó felületről. a végén a vizzel lemosás is jopofa, mert ha csak simán vízbe teszed nem jön le, le kell dörzsölni. jó próbálgatást mindenkinek...
"...ha Detroit-nak végevan, a világnak végevan..."
"...akkor vedd meg ezt, vagy egy ilyet..."

...A Xikla...

1978 Ford Capri MKIII 2.9 V6 24V cosworth
1974 Ford Transit MKI 1.7 V4
User avatar
szszaby
rengetegetirogatide
Posts: 4629
Joined: Tue Jun 28, 2005 2:37 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Karcag

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by szszaby »

Én meg annó mit gernyóztam a karbival mire lepucoltam.
Ford Capri MkI Essex
User avatar
stpetya
egyedülisszerelhet
Posts: 512
Joined: Thu Feb 22, 2007 7:46 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Üllő

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by stpetya »

Meg nem árt ha szemüvegben csinálod vagy csukott szemmel mert állati spriccelős kedvű a fogkefe :wink: :fcp225:
Olyan még nem volt hogy ne lett volna valahogy.
User avatar
Hattyu
rengetegetirogatide
Posts: 1555
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:46 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc vagy a TESCO
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Hattyu »

stpetya wrote:Meg nem árt ha szemüvegben csinálod vagy csukott szemmel mert állati spriccelős kedvű a fogkefe :wink: :fcp225:
De aztán már te is jobban fogsz látni :lol: :lol:
71' Taunus 2a 1.3 s4 to ??? :)(a feltámasztásos)
"A Remény hal meg utoljára!"
Trust no one!!
User avatar
Bogyo28
Überführer
Posts: 5459
Joined: Sat Dec 04, 2004 9:11 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest-Budakalász
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Bogyo28 »

stpetya wrote:Meg nem árt ha szemüvegben csinálod vagy csukott szemmel mert állati spriccelős kedvű a fogkefe :wink: :fcp225:
ezt a részét én mingdig elfelejtem, mert nálam gyári a szemüveg :lol:
"...ha Detroit-nak végevan, a világnak végevan..."
"...akkor vedd meg ezt, vagy egy ilyet..."

...A Xikla...

1978 Ford Capri MKIII 2.9 V6 24V cosworth
1974 Ford Transit MKI 1.7 V4
User avatar
Hattyu
rengetegetirogatide
Posts: 1555
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:46 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc vagy a TESCO
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Hattyu »

Bogyo28 wrote:
stpetya wrote:Meg nem árt ha szemüvegben csinálod vagy csukott szemmel mert állati spriccelős kedvű a fogkefe :wink: :fcp225:
ezt a részét én mingdig elfelejtem, mert nálam gyári a szemüveg :lol:
Gyári tuning ugye?
Nem egy átlagos széria vagy te sem :lol: :lol: 8)
71' Taunus 2a 1.3 s4 to ??? :)(a feltámasztásos)
"A Remény hal meg utoljára!"
Trust no one!!
User avatar
tomtom
egyedülisszerelhet
Posts: 779
Joined: Tue Jan 25, 2005 1:58 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Kaposvár

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by tomtom »

nem csökkentendő zelnökünk kitűnő megfigyelésének jelentőségét, ám az általam ilyen helyzetekben történő eljárás főszereplője:

a RO-55

nevű varázsszer. (vagy, ahogy mi csak egymásközt emegemlítjük: foszforsav. mert az.)
1-1,5 perc kényeztető fürdő elegendő a fáradságos fizikai munka kiváltásához.
GYIK:
a gépjármműtechnikában kevésbé járatos autóstársaim kedvéért megjegyzem, hogy a tisztítandó alkatrészt kell a fenn említett eljárás alá vetni. lábvíznek nem minősülő készítmény. :nem:
a gondatlanságból fakadó kifröccsenés nyomait, ill. káros hatásai ellen közönséges háztartási szódabikarbóna használata javallt. amúgy ez is varázsszer mindenféle sav (akku) kifröccsenése esetén semlegesít.
uff.
- capri mkII '76 2.3
- tau tcII '79 1.6 GT
User avatar
Bogyo28
Überführer
Posts: 5459
Joined: Sat Dec 04, 2004 9:11 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest-Budakalász
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Bogyo28 »

igazándiból bármilyen rozsda átalakító jó, ami ilyen savat tartalmaz mint a RO-55 vagy a domestos. a RO-55 jobb ha mártani kell egy vödörnyibe, a domestos meg jobban kenhető mert igen sürü és nagyon odatapad a felülethez...
"...ha Detroit-nak végevan, a világnak végevan..."
"...akkor vedd meg ezt, vagy egy ilyet..."

...A Xikla...

1978 Ford Capri MKIII 2.9 V6 24V cosworth
1974 Ford Transit MKI 1.7 V4
User avatar
Zacy
akárhozzáisnyulhatvalamihez
Posts: 216
Joined: Sun Jun 08, 2008 3:51 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Zala megyében bárhol

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Zacy »

Még új vagyok itt, de jópár veterán moci megfordult a kezem alatt. Ha nem gond leírom én hogy szoktam, nem sokban külömbözik az általatok leírt eljárástól, de nagyobb, összetetteb és pláne olajosabb tárgyak esetén van egy egyszerű, de felettébb jó megoldás. Trisós forróvízbe szoktam tenni a nagy, összetettb,bonyolultabb alkatrészt. A trisó lugos, ezért nagyon jól oldja a zsírt és az olajat. Szoktam várni vele 10-15 percet, és a felülete szép, feketésszürke, teljesen tiszta lesz, ezt a szürkés réteget a trisós vízzel és kefével szoktam leszedni, utána pedig langyos vizes RO-55-ös vagy hasonló egyéb vegyszerek híg keverékébe mártom az alkatrészt. A trisóval egy a baj, hogy megtámadja a csapágyfészkeket és a pontosan kimunkált egyéb felületeket, melyek pontossága elengedhetetlen a biztos működéshez. ezért én ezeket le szoktam zárni, vagy kinyomom szilóval.
Ford Capri MkII 1977 2.0V6
User avatar
ittyu
nemleszgondhasegítis
Posts: 136
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:34 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: deby

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by ittyu »

Bogyó, mit saccolsz egy átlagos képességekkel rendelkező embernek mennyi időbe telne a 24v 2hengerfejét a domestos-os megoldással letisztítani?? :arrow: van-e értelme belefogni :?:
User avatar
Tibi
rengetegetirogatide
Posts: 4408
Joined: Tue May 31, 2005 10:12 am
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc - Bp
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Tibi »

ittyu wrote:Bogyó, mit saccolsz egy átlagos képességekkel rendelkező embernek mennyi időbe telne a 24v 2hengerfejét a domestos-os megoldással letisztítani?? :arrow: van-e értelme belefogni :?:
Nem engem kérdeztél de én két hónapig súroltam pedig többféle domestost is kipróbáltam még a régen közkedvelt Ultra Dermet is.Amit észrevettem, hogy fontos a vízhőfok megfelelő beállítása, ez 35 - 38 °C. Jaa, és piros domestost ne használj az megdarázsfészkesíti a fémet , nem egy ismerősöm járt már így. Remélem segítettem.
1980 Capri MK3
User avatar
ittyu
nemleszgondhasegítis
Posts: 136
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:34 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: deby

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by ittyu »

Tibi wrote:
ittyu wrote:Bogyó, mit saccolsz egy átlagos képességekkel rendelkező embernek mennyi időbe telne a 24v 2hengerfejét a domestos-os megoldással letisztítani?? :arrow: van-e értelme belefogni :?:
Nem engem kérdeztél de én két hónapig súroltam pedig többféle domestost is kipróbáltam még a régen közkedvelt Ultra Dermet is.Amit észrevettem, hogy fontos a vízhőfok megfelelő beállítása, ez 35 - 38 °C. Jaa, és piros domestost ne használj az megdarázsfészkesíti a fémet , nem egy ismerősöm járt már így. Remélem segítettem.
minden hozzászólást szívesen veszek.azért címeztem Bogyónak, mert ő mutatta be konkrét példán keresztül a dolgot.
mostmár tudom, hogy ez a method is felejtő. :|
User avatar
Tibi
rengetegetirogatide
Posts: 4408
Joined: Tue May 31, 2005 10:12 am
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc - Bp
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Tibi »

ittyu wrote: mostmár tudom, hogy ez a method is felejtő. :|
Figyi ! Fogod, leveszed, megmosod. Ennyi ! Remélem másnak nem ment el a kedve egy jó kis hipózástól :D ;)
1980 Capri MK3
User avatar
Bogyo28
Überführer
Posts: 5459
Joined: Sat Dec 04, 2004 9:11 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest-Budakalász
Contact:

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by Bogyo28 »

ittyu wrote:Bogyó, mit saccolsz egy átlagos képességekkel rendelkező embernek mennyi időbe telne a 24v 2hengerfejét a domestos-os megoldással letisztítani?? :arrow: van-e értelme belefogni :?:
ez az a dolog amibe én már bele se kezdenék.... ha már akkora darabról van szó, akkor inkább beáztatnám egy tejesládába kb 2 üveg brigéciólba, aztán sika, majd magasnyomásu mosóval adni neki. amit Tibi ír, hogy megkezdi a fémet az igaz, mivel ez sav, de épp azért a lényeg hogy ne legyen rajta sokáig. most ez egy hengerfejméretü dolognál elég macerás kis foltokban tisztítgatni, de karbi, pillangóház, szívósor az nem gond. de ha esetleg megy hengerfejeshez a cucc, akkor azok meg ugyis lepucolják.
"...ha Detroit-nak végevan, a világnak végevan..."
"...akkor vedd meg ezt, vagy egy ilyet..."

...A Xikla...

1978 Ford Capri MKIII 2.9 V6 24V cosworth
1974 Ford Transit MKI 1.7 V4
User avatar
ittyu
nemleszgondhasegítis
Posts: 136
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:34 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: deby

Re: Aluminium, spiáter stb tisztítása...

Post by ittyu »

Bogyo28 wrote:ez az a dolog amibe én már bele se kezdenék.... ha már akkora darabról van szó, akkor inkább beáztatnám egy tejesládába kb 2 üveg brigéciólba, aztán sika, majd magasnyomásu mosóval adni neki. amit Tibi ír, hogy megkezdi a fémet az igaz, mivel ez sav, de épp azért a lényeg hogy ne legyen rajta sokáig. most ez egy hengerfejméretü dolognál elég macerás kis foltokban tisztítgatni, de karbi, pillangóház, szívósor az nem gond. de ha esetleg megy hengerfejeshez a cucc, akkor azok meg ugyis lepucolják.
az a baj, hogy az egyik hf-re úgy rá van égve az oil, hogy a deknijének a tisztítása nitró,petró,brigéciol kombóval 4órát vett igénybe. :? és nem teljes a siker.
Post Reply